czwartek, 28 sierpnia 2014

Praga w 4 dni. Jak dostać się do Pragi? Zwiedzanie Starego miasta (dzień 1)

Jak tanio dojechać do Pragi? 


Podróż do Pragi zaplanowałem już na początku maja br. z myślą zabrania gdzieś swoich rodziców na wakacje. Przeglądając nową pulę biletów z PolskiegoBusa, dopiero wtedy wpadłem na pomysł wybrania się nim do Pragi. Niestety nie udało mi się już trafić na bilety w cenie 1zł + 1zł za rezerwacje. Jednak cała podróż z Poznania do Pragi w terminie 09-12 sierpnia 2014 kosztowała nas 210 zł (70zł na jedną osobę w dwie strony).
Jak mówi hasło reklamowe PolskiegoBusa, SZYBKO-ok, TANIO-ok, ale czy KOMFORTOWO? Była to moja pierwsza podróż a na dodatek tak długo, 
ponieważ z Poznania do Pragi jedzie się ponad 8 godzin. Jest bardzo duży bałagan z miejscami, bez poduszki na tak długie trasie jest bardzo ciężko, fotele jak dla mnie średnio wygodne, dość ciasno przy oknie, dlatego najlepiej wybrać miejsca od środka. Jednak nie zniechęcam się i pewnie nie raz wybiorę jeszcze ten środek transportu. 
Gdzie spać w Pradze? 


Noclegu poszukałem na stronie Booking.com, rezerwując go już w maju. Zależało mi na tanim hotelu, z dobrym dojazdem do centrum jak również z dodatkową opcją śniadań. Postawiłem na Hotel Aron, znajduję się zaledwie 5 min. jazdy od dworca autobusowego Florenc, oraz 10 min. od Starego miasta, natomiast od hotelu do najbliższego przystanku jest kilka minut. W hotelu bardzo miła obsługa, śniadanie urozmaicone. Za trzy doby w hotelu wraz ze śniadaniem zapłaciliśmy 500 zł (55zł doba/osoba), jak na warunki hotelowe byłem bardzo zadowolony! 


Z Poznania wyruszyliśmy punktualnie o 5.00, w PolskimBusie dostępny jest internet (często przerywa), dzięki któremu miałem okazję poczytać trochę o Pradze. Już o 13.30 zajechaliśmy na główny dworzec autobusowy Florenc w Pradze. Rozejrzeliśmy się za przystankiem autobusowym w stronę naszego hotelu. Komunikacja miejska w Pradze jest bardzo dobrze rozwinięta, za pomocą autobusów, tramwajów i metra dojedziemy w każde atrakcyjne miejsce w Pradze. Koszty biletów rozkładają się następująco:

30 minut.- 24 CZK                dobowy 24-godziny 110 CZK
90 minut - 32 CZK                3-dniowy 72-godziny 310 CZK

Osobiście uważam, że najkorzystniej wyjdzie się na 30 min. biletach, tylko po to aby dostać się z i do hotelu. Główne atrakcje Pragi są bardzo blisko siebie, dlatego rzadko poruszaliśmy się między nimi komunikacją. Jedynie co mnie ździwiło, to brak bramek na wejściu do metra. Nie ukrywam, że dzięki temu zaoszczędziliśmy na kilku biletach ryzykując jazdą na gapę :)

Pieniądze wymieniliśmy w najbliższym kantorze, jaki spotkaliśmy. Wcześniej czytałem, że należy uważać na kantory w których pobierana jest prowizja, jednak takich kantorów jest bardzo mało i jeżeli już, to faktycznie znajdują się w najbardziej ruchliwych miejscach miasta.

Zwiedzanie Starego Miasta. Co warto zobaczyć w Pradze?

Do naszego hotelu zajechaliśmy bardzo szybko, rozpakowaliśmy nasze walizki, odetchnęliśmy chwilkę i wybraliśmy się na popołudniowe zwiedzanie Starego Miasta. Nasz spacer rozpoczęliśmy od pierwszego punktu drogi królewskiej, Bramy Prochowej. Zaraz u jego boku stoi Miejski Dom Reprezentacyjny, we wnętrzu budynku znajduję się m.in. sala im. Fryderyka Smetany służąca jako sala koncertowa dla 1200 słuchaczy; odbywają się tu przede wszystkim koncerty Orkiestry Symfonicznej. 

XV-wieczna Brama Prochowa


Miejski Dom Reprezentacyjny Mijając Bramę Prochową, i idąc już ulicą Celetną kierujemy się w stronę Rynku Staromiejskiego oraz Mostu Karola

Ulica Celetna
 Rynek Staromiejski to reprezentacyjny plac, na którym odbywają się manifestacje, koncerty jak również targi i jarmarki. Na rynku znajduję się Ratusz Staromiejski z zegarem atronomicznym Orloj, który odmierza czas w przeciwną stronę niż tradycyjny. Na środku rynku stoi pomnik wybitnego myśliciela Jana Husa. Pośród pięknych kamieniczek możemy dostrzec ogromny rokokowy Pałac Goltz-Kińskich, przylega on lewą ścianą do gotyckiego Domu Pod Kamiennym Dzwonem
Rynek Staromiejski
Ratusz Staromiejski

 Pomnik wybitnego myśliciela Jana Husa  

Zegar astronomiczny Orloj
 Pałac Goltz-Kińskich z  Domem Pod Kamiennym Dzwonem 

 Od Staromiejskiego Rynku do Mostu Karola prowadzą już małe wąskie uliczki z kawiarniami, restauracjami i pamiątkami. Przed samym wejściem na Most Karola znajduję się Plac Krzyżowców z przyciągającym wzrok pomnikiem Karola IV. Obok znajduję się klasztor zakonu krzyżowców, w którym teraz mieście się Muzeum Karola.  

Most Karola łączy Stare Miasto z dzielnicą Małe Strany. Most został zbudowany już w 1357 roku. Długość mostu wynosi aż 500 metrów. Uznawany jest za najbardziej niespotykaną galerię pod gołym niebem, ponieważ znajduję się tutaj 30 rzeźb świętych w większości stylu barokowym. Od strony Starego Miasta umieszczona jest Wieża Mostowa, z której rozpościera się piękny widok na Pragę.Wieża Mostowa

Plac KrzyżowcówPo całym dniu byliśmy już bardzo zmęczeni. Na Moście Karola zakończyliśmy zwiedzanie Starego Miasta. Wróciliśmy do naszego miejsca z którego zaczęliście zwiedzać, po drodze zahaczając na naszą pierwszą kolację z czeską kuchnią oraz świetnym czeskim piwem. Więcej o czeskiej kuchni i gdzie warto zjeść opiszę w osobnym poście.
Zapraszamy do polubienia strony na Facebooku
!
T
am będziecie na bieżąco z kolejnymi wpisami z pięknej Pragi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz