niedziela, 29 maja 2016

Santorini w 2 dni. Informacje praktyczne

Termin: 27.02-29.02.2016

Dlaczego Santorini?

Wulkaniczna wyspa na morzu Egejskim, znana przez wielu tylko z greckich pocztówek z charakterystycznymi białymi budynkami z niebieskimi dachami. Oddalona zaledwie 340 km w linii prostej od stolicy Grecji. Wielkość wyspy to 18 km długości i 12 km szerokości, co pozwala zwiedzić całość w krótkim czasie. My chcąc przekonać się o urokliwości wyspy, wybraliśmy termin poza sezonem. Piękna pogoda, brak tłumu turystów odkrywa prawdziwe piękno wyspy!


Jak dolecieć i poruszać się po Santorini?

Najprostszym sposobem dotarcia na Santorini jest lot łączony przez Ateny. Z stolicy Grecji w bardzo dobrych cenach dostaniemy się już od 20-40 złotych w jedną stronę liniami Ryanair oraz Aegean.

Fira z lotu ptaka

Na samej wyspie najwygodniejszym środkiem transportu jest samochód lub skuter. Po wyspie istnieje również możliwość przemieszczania się autokarami, jednak jest pewne ale... wszystkie autobusy początkową stację mają w Firze. Większość hoteli oferuje bezpłatny transfer z/na lotnisko, gdyż autobus kursuje bardzo rzadko. My będąc zakwaterowani w stolicy wyspy, mieliśmy możliwość bezproblemowego poruszania się autobusami, dzięki czemu zobaczyliśmy zakładane przez nas miejsca. Rozkład jazdy zmienia się wraz z sezonem i zapotrzebowaniem.
TUTAJ znajduje się strona przewoźnika z aktualnym rozkładem jazdy i cenami biletów.


Przykładowy rozkład jazdy
Dworzec autobusowy w Firze

Gdzie zatrzymać się, gdzie spać na Santorini?

 Najwygodniejszym  miejscem zakwaterowania  na wyspie jest jej stolica Fira. Ze względu na bogatą ofertę hoteli, restauracjami oraz głównej stacji komunikacji miejskiej, stolica wyspy staje się idealnym miejscem wypadowym. Pośród wielu wąskich uliczek, które nadają charakter Santorini, możemy spacerować i dotrzeć do wielu wspaniałych punktów widokowych.Wiele znajdujących się w okolicy restauracji i knajp typu fast food, dają możliwość poczucia klimatu panującego poza sezonem na Santorini, gdzie większość klientów stanowią mieszkańcy wyspy.


Początkowo planowaliśmy zatrzymać się w Perissie - bo było taniej, jednak po przeanalizowaniu, dopłaciliśmy niewielką różnicę i zarezerwowaliśmy nocleg w Firze w hotelu Tataki. Oferuje on doskonałe warunki oraz miłą obsługę. Zaletami spania w stolicy Santorini był przede wszystkim główny dworzec autobusowy i atrakcyjność krajobrazu.

Widok z tarasu hotelu

Gdzie i co zjeść na Santorini?

Santorini oferuje przede wszystkim kuchnię grecką. Główną rolę odgrywają tutaj pity oraz souvlaki, które zakupić możemy już od 2 Euro w małych fast food-owych knajpkach. Pity są małe i niepozorne, lecz bardzo sycące.
Wiele greckich tawern oferuje tradycyjne potrawy w miarę przystępnych cenach średnio 10-15 Euro za posiłek.
Na śniadanie możemy wybrać się do lokalnego baru. Tosty, jajka lub omlety zjemy już od 5-8 Euro.
Poza sezonem wiele restauracji jest zamkniętych lub robi generalny remont, dlatego musimy liczyć się z małą ich dostępnością.
Średnia cena za kawę w kawiarni na głównej ulicy w Firze to 4 Euro. My natomiast na drugi dzień dowiedzieliśmy się o Coffee Island - greckiej sieciówce, która oferuję świetną, dużą kawę w bardzo dobrej cenie, max. do 2 Euro. Znajduję się na uboczu, lecz odwiedza ją bardzo duża liczba lokalnych mieszkańców.
W miasteczku znajdziemy wiele małych, dobrze zaopatrzonych sklepików oraz market Carrefour.
Byłeś/aś? Wyraź swoją opinię! Jedziesz? Zadaj pytanie- chętnie doradzę, pomogę ! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz