niedziela, 30 października 2016

Chorwacja - Jeziora Plitwickie

Termin wizyty: 10.04.2016

Podczas naszej kilkudniowej wizyty w Chorwacji, jeden dzień poświęciliśmy na zobaczenie Narodowego Parku Jezior Plitwickich.

Otoczone gęstymi lasami Jeziora Plitwickie zachwycają baśniowymi kolorami zieleni i wody. Jeziora położone są tarasowo, podzielone na 12 górnych jezior oraz 4 dolne i połączone wodospadami.
Park figuruje na liście UNESCO.


Aby dostać się do parku ze stolicy Chorwacji - Zadaru, należy pokonać 150 km  przez najwyższe szczyty gór. Stan dróg oraz jakość jest na najwyższym poziomie, dlatego przejazd był dla nas czystą przyjemnością a widoki zachwycające! Pogoda diametralnie zmienna w porównaniu do wybrzeża Chorwacji, dlatego wiosną lub jesienią warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania oraz parasol.
Aktualne ceny oraz godziny wstępu znajdują się bezpośrednio na stronie parku --> TUTAJ

Jeżeli mamy zamiar przeznaczyć kilka godzin na zwiedzanie parku, najlepiej zaparkować przy wejściu nr 1. To właśnie od tej strony rozpoczyna się najbardziej optymalna trasa C.

Przy wejściu znajduje się tablica informacyjna z długością szlaków, przybliżonym czasem zwiedzania oraz mapką.


Wstępnie nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy trasą C, jednak po drodze z racji wykonywanych remontów zmuszeni byliśmy pokonać tą trasę od tyłu, co skutkowało, że kierowaliśmy się na najdłuższe trasy H i K - dzięki czemu zobaczyliśmy więcej niż zakładaliśmy.


Do dyspozycji turystów są kursujące z wyznaczonych miejsc busiki oraz promy, dzięki którym skrócimy drogę lub przedostaniemy się na drugą stronę jezior.
Kiedy zgłodniejemy lub przyjdzie czas na rozgrzanie się przy kiepskiej pogodzie możemy skorzystać z barów zlokalizowanych na terenie parku.


Poniższe zdjęcia z kilkukilometrowego marsz ukazują piękno Jezior Plitwickich.  Byłeś/aś? Wyraź swoją opinię! Wybierasz się? Zadaj pytanie- chętnie doradzę, pomogę ! :)

3 komentarze: