czwartek, 2 lutego 2017

Zima na Malcie - weekendowe zwiedzanie

Termin wyjazdu: 21.01-23.01.2017

Pomysł na podróż na Maltę narodził się zupełnie spontanicznie. Pomimo, że nie przepadamy za odwiedzaniem ponownie tych samych miejsc, w głowie pojawiła się myśl, że miło byłoby skorzystać z bezpośredniego lotu z Malty do Poznania w poniedziałkowe popołudnie. Do szczęścia brakowało jedynie przelotu docelowego, ten udało się wyłapać w sobotę z Berlina z przesiadką w Kolonii w przyzwoitych godzinach. Najbardziej stresowała nas przesiadka w Kolonii, ponieważ mieliśmy zgodnie z rozkładem lotów tylko 1:05 h, jednk lot z Berlina odbył się planowo a drogę z samolotu do hali odlotów pokonaliśmy zaledwie w 5 minut, korzystając z "connecting flight".
Całkowity koszt podróży na Maltę dla jednej osoby wyniósł zaledwie ok. 170 zł.


Tym razem zatrzymaliśmy się w hotelu Park w Sliemie, miejscowość turystyczna oddalona 6 km od Valletty. Pod względem zwiedzania stolicy i okolic, Sliema jest najlepszym wyborem, autobusem do Valletty dojedziemy stąd zaledwie w 20 minut.
Pomimo, iż lotnisko z Sliemą dzieli tylko 10 km, tranzyt lotniskowy komunikacją miejską trwa tutaj od 1 -1,5 h! Autobus niestety objeżdża mniejsze wioski, a w godzinach popołudniowych stoi w korkach.

Podczas wizyta w styczniu na Malcie zobaczyliśmy miejscowości:
 • Sliema,
 • St. Julian's,
 • Valletta,
 • Isla, Bormla, Birgu,
 • Marsaskala.
Między miasteczkami poruszaliśmy się pieszo lub komunikacją miejską, cena jednorazowego biletu ważnego przez 120 minut to 1,5 Euro.

Jaka jest pogoda w styczniu na Malcie?

Pogoda w styczniu potrafi zaskoczyć, trafiliśmy na dwa bardzo wietrzne dni z zachmurzeniem i przelotnymi opadami deszczu, natomiast trzeciego dnia przywitało nas piękne bezchmurne niebo i słoneczko. Pogoda zimą na Malcie nie odstrasza, zaś pozwala na naładowanie baterii.

Valletta

Po naszym popołudniowym przylocie udaliśmy się spacerkiem ze Sliemy w stronę stolicy. W ten sposób mogliśmy podziwiać najpiękniejszy widok na Vallettę.
Valletta po zmroku jest równie wspaniała jak podczas pięknego słonecznego dnia. Oświetlone uliczki i balkony dodają bajeczności temu miejscu.
Trzy Miasta Malty: Isla (Senglea), Bormla, Birgu

Trójmiasto Malty to trzy oddzielne miasteczka, jednak wszystkie tworzą wspólną całość.
Rzadko spotykane miejsce w przewodnikach a jednak warte odwiedzenia. Na ulicach brak turystów, jest tutaj spokojnie i cicho. Każda z tych miejscowość ma do zaoferowania swoją perełkę która zapadła nam w pamięci. Isla - charakterystyczna wieża wartownika z widokiem na Vallettę, Bormla - miasteczko położone na wzgórzu z fotogenicznymi uliczkami i budynkami, Birgu - fantastyczna panorama na Islę i port.

Isla
BormlaBirgu

Marsaskala

Zabytkowy dawny port rybacki a aktualnie ośrodek turystyczny oferujący wzdłuż portu dużą ilość restauracji i barów w których można odpocząć podczas wakacyjnego skwaru. Szczególnie nie zachwyciliśmy się miejscowością.Sliema, St. Julian's

Obie miejscowości to kurorty wypoczynkowe, wyłącznie nadające się jako baza noclegowa. Oferują plaże kamieniste, sporą ilość barów i restauracji. St. Julian's uznawane jest za jedno z najbardziej rozrywkowych miasteczek Malty. Przyjemnością jest spacerować promenadą wzdłuż tych miejscowości.
Co i gdzie zjeść na Malcie?

W Sliemie, St.Julian's i w La Valletta dominuje kuchnia włoska. Większość lokali serwuje smaczne pieczone na miejscu pizze oraz przygotowuje różnorodne makarony. Dla mniej wymagających znaleźć można budki z jedzeniem fast food, w tym sieci typu McDonalds. Taka specyfikacja kuchni, wynika zapewne z dużej ilości turystów z Włoch, których obecnie mija się prawie tak często jak naszych rodaków.
Byliśmy zaskoczeni zapełnieniem lokali gastronomicznych o tej porze roku, gdzie w godzinach wieczornych konieczna okazała się w większości lokali rezerwacja. Brak owej skutkował dłuższym oczekiwaniem na zwolnienie się stolika.

W Sliemie zjedliśmy pizzę w restauracji Al Solito Posto, gdzie za smaczną pizze średniego rozmiaru płaci się od 7-10 Euro.W St. Julian's odwiedziliśmy lokal ImPasta serwujący świeże makarony robione na miejscu, przygotowywane na oczach klientów. Za dużą porcję makaronu należy zapłacić od 8-11 Euro, cena proporcjonalna do jakości. Szybko, miło i smacznie.
PS. W Valletcie znajduje się podobny lokal o nazwie Pastaus ze świeżym makaronem, na odwiedzenie i skonsumowanie brakło nam czasu.

W Birgu wstąpiliśmy na kawę, ciastko i lampkę wina do restauracji Osteria.Ve. Mały lokal serwujący również kuchnię włoską m.in.makarony, owoce morza. Lokal na uboczu, prawie niewidoczny a w całości zapełniony przez klientów.Byłeś/aś? Wyraź swoją opinię! Wybierasz się? Zadaj pytanie- chętnie doradzę, pomogę ! :)


3 komentarze:

 1. Ten błękit wody, kolorowe jedzenie, ach! - wzdycham i rozmarzam się siedząc za biurkiem w pracy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo tam ładnie, zauważyłam jakiś czas temu,że na podróżniczych blogach wystąpił buuum na Maltę ;). Bardzo mi się podoba Malta widziana Twoimi oczami. Niestety w moim przypadku leży ona w chwili obecnej w sferze marzeń. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Na Malcie nigdy zimną nie byłem >.<

  OdpowiedzUsuń