poniedziałek, 2 września 2019

Madera. Zwiedzanie stolicy - Funchal. Spacerem po Lewadach.

Funchal- turystyczne centrum wyspy, stolica Madery. Miasto przyciąga rzeszę turystów, którzy pragną odkryć wszystkie atrakcje Funchal. Zjazd tradycyjnymi saniami, kolejka górska, ogród tropikalny, muzea, klimatyczne tawerny czy historyczne zabytki - to tylko kilka z najważniejszych atrakcji stolicy.Wzgórze Monte

Górujące nad miastem Funchal Wzgórze Monte jest jedną z największych atrakcji. Rozpościera się stąd cudowny widok na całą stolicę. Na Monte najlepiej dotrzeć autem lub autobusem, kolejką lub pieszo, ten ostatni wariant może być na prawdę wyczerpujący.

Jedną z największych atrakcji Monte są tobbogan'y, wiklinowe sanie pchane przez dwóch "carreiros" - kierowców.  Jest to największy symbol Madery. Zjazd saniami po asfalcie trwa kilkanaście minut, ok 2 km, mijając przy tym wąskie uliczki, turystów i auta. Zabawa musi być przednia!

Z Wzgórza Monte możemy do centrum wybrać się również kolejką górską Teleferico w cenie 16 euro. Cała trasa prowadzi nad zabudowanym centrum miasta.


Będąc na Monte warto udać się do Ogrodu Tropikalnego Monte Palace, gdzie odkryjemy wiele egzotycznych roślin. Warto poświęcić mu kilka godzin, ponieważ Ogród jest na prawdę duży. Bilet wstępu kosztuje kilkanaście euro. My sobie odpuściliśmy, bo tereny obok parku wyglądają też uroczo.Spacerując napotkamy zabytkowy kościół Nossa Senhora do Monte. Znajduje się tutaj grobowiec Karola I, wewnątrz możemy podziwiać również piękne malowidła oraz mozaiki w z płytek.
Mercado dos Lavradores

Najsłynniejszy targ, jedna z wizytówek Funchal. Wnętrze robi prawdziwe wrażenie, kolorowo i pachnąco kwiatami , przyprawami i owocami. W tym miejscu wiele lokalnych mieszkańców robi zakupy, choć większość to również turyści, którzy chcą zobaczyć to zjawiskowe miejsce. Nas szczególnie ujął targ rybny. Wiele różnych gatunków ryb, które patroszone są na miejscu.Zona Velha - Stare Miasto

Do stolicy warto przyjechać po prostu pospacerować wąskimi uliczkami i odkrywać jej uroki. Nam bardzo spodobała się ulica Rua de Santa Maria  z malowidłami na ścianach i drzwiach. Uliczki tętnią życiem, wiele tutaj knajp i kawiarnia w których możemy się zatrzymać.W okolicy Starego Miasta warto dojść też do fortecy z XVII wieku Fortaleza de Sao Tiago.
Katedra Se w Funchal

Gotycka Katedra przed którą stoi pomnik Jana Pawła II, to swoista pamiątka po jego wizycie na Maderze.Park Św. Katarzyny

Jeżeli już zobaczymy najważniejsze punkty Funchal, możemy udać się na odpoczynek do Parku Św. Katarzyny. W pięknym otoczeniu zieleni będziemy mogli podziwiać panoramę na port i miasto.Muzeum Cristiano Ronaldo

Dla fanów piłki nożnej przygotowano Muzeum Cristiano Ronaldo, gdzie zgromadzono pokaźny zbiór trofeów, strojów i pamiątek. Przed słynnym muzeum stoi jego pomnik, z którym każdy może sobie zrobić zdjęcie.


Spacerem po lewadach

Jedną z najważniejszych atrakcji na wyspie stanowią Lewady, charakterystyczne dla Madery kanały irygacyjne. Służą one do transportowania wody deszczowej z górnych partii. Na Maderze znajduję się ok. 200 kanałów o łącznej długości 2500 km !

Trasy dzielą się na te krótsze i dłuższe, mniej lub bardziej wymagające. Na zobaczenie wszystkich nie wystarczy nam urlopu. Większość najpopularniejszych tras opisanych jest w przewodnikach. My poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

PR 8. Vereda da Ponta de Sao Lourence

Tą trasę opisaliśmy TUTAJ. Ok. 4 km w jedną stronę. Trasa średnio wymagająca.


PR 6.2. Levada do Alecrim 

Lewada uważana, za jedną z łatwiejszych i przyjemniejszych do pokonania. Na jego końcu znajduje się piękny wodospad.

PR 11. Verada dos Balcoes

Ta lewada skierowana jest do miłośników spokojnych spacerów, na końcu trasy dochodzimy do pięknego punktu widokowego zwanego balkonem, a przy odrobinie szczęścia dopatrzymy najpopularniejsze gatunki ptaków na Maderze.
 Sprawdź, co zobaczyć na północy Madery ---> KLIKNIJ TUTAJ !

Sprawdź, co zobaczyć na wschodzie Madery ---> KLIKNIJ TUTAJ ! 
  
Sprawdź, co zobaczyć na zachodzie Madery ---> KLIKNIJ TUTAJ !

Byłeś/aś? Wyraź swoją opinię! Wybierasz się? Zadaj pytanie - chętnie doradzimy, pomożemy!

2 komentarze:

  1. Chętnie bym się gdzieś wybrała, ale czy w takie miejsce? Oj, to nie wiem. Widać jednak, że masz swoją pasję i że lubisz to, co robisz. Ja to jak już mam gdzieś daleko jechać, to tylko z takim https://ctpoland.com.pl/ biurem. Wiesz, wygoda i bezpieczeństwo przede wszystkim.

    OdpowiedzUsuń