piątek, 6 września 2019

Portugalia. Lizbona w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Termin wyjazdu: styczeń 2018. styczeń 2019

Co kryje stolica Portugalii? Co warto zobaczyć w jeden dzień w Lizbonie? Poniżej kilka najważniejszych atrakcji miasta, które udało nam się zobaczyć. Jako, że Lizbona była dwukrotnie tylko naszym punktem przesiadkowym z noclegiem, to spędziliśmy w niej bardzo mało czasu.Plac Rossio

Jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w Lizbonie, na jego środku stoi kolumna św. Piotra IV, króla Portugalii. Plac stanowi częste miejsce spotkań mieszkańców oraz turystów.


Rua Augusta

Główna ulica - deptak łącząca Plac Rossio z Placem Comercio. Pełna jest sklepów, butików, wspaniałych kawiarni, restauracji czy ulicznych grajów.

Plac Comercio

Największy plac w całej Lizbonie, zlokalizowany w dzielnicy Baixa. Na samym środku stoi pomnik Króla Józefa I, który rządził Portugalią w XVIII w. Największe imprezy miasta organizowane są właśnie w tym miejscu.
Katedra Se

Katedra została wybudowana w 1150 roku w stylu romańskim. Większość murów przetrwała dwa trzęsienia ziemi, choć w XX wieku musiała zostać częściowo odbudowana. Teraz stała się charakterystycznym punktem w Lizbonie. Katedra jest największym kościołem w mieście.
Punkt widokowy Miradouro de Santa Lucia 

Jeden z wielu punktów widokowych w Lizbonie, oferuje piękny widok na Alfamę.Zamek św. Jerzego - Castelo de Sao Jorge

Zamek królujący nad miastem. Powstał w XII wieku i służył jako twierdza. Teraz to jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Warto wybrać się tutaj nie tylko dla ruin zamku, ale dla samej panoramy miasta. Podobno widok jest niesamowity! Wejście na zamek jest płatne a obiekt czynny tylko w wyznaczonych godzinach. My wejście odpuściliśmy, z racji braku czasu.Punkt widokowy Miradouro da Graca

Jak każde wzniesienie pozwala spojrzeć na miasto z atrakcyjnej perspektywy. Można długo podziwiać robić zdjęcia i odpoczywać. Przyjemne miejsce na relaks w Lizbonie. Punkt znajduje się obok okazałego kościółka Igreja da Graca w otoczeniu drzew rzucających cień.
Co zjeść w Lizbonie? 

Kuchnia portugalska jest bardzo różnorodna. Królują w niej przede wszystkim ryby i owoce morza, choć dużą rolę odgrywa tutaj mięso oraz warzywa. 

Podczas z jednej wizyt w Lizbonie zajrzeliśmy do restauracji D Joao 1,  w której mogliśmy zjeść pyszne lokalne jedzenie w bardzo przystępnej cenie.


Co na deser ? Oczywiście nasze ulubione pastel de nata! Dla tego ciasteczka wrócimy jeszcze nie raz! Te w Lizbonie są najlepsze, jedyne w swoim rodzaju. Pastel de nata to kruche babeczki z ciasta francuskiego z krem budyniowy, najlepiej smakują gdy są jeszcze ciepłe.
Idealne ciastko razem z kawą mieliśmy okazję spróbować w Pastelaria Santo Antonio. Natknęliśmy się na nią w drodze do Zamku św. Jerzego.

Wiele barów i kawiarni w Lizbonie serwuje ogromną ilość słodkich bułeczek, ciasteczek i pyszne kawy w niezłej cenie. Już za 1 Euro można wypić pyszne cappuccino.A na koniec...

Choć za nami już dwukrotna przygoda z Lizboną, wciąż wiele jest w niej jeszcze do odkrycie. To co zobaczyliśmy to zaledwie zalążek tego co może nam to miasto zaoferować. Przy kolejnej wizycie czekać na nas będzie na pewno dzielnica Belem oraz Sintra.

Poniżej jeszcze kilka migawek z tego co nas zaskoczyło, zauroczyło, rozbawiło w Lizbonie :)


Byłeś/aś? Wyraź swoją opinię! Wybierasz się? Zadaj pytanie- chętnie doradzimy, pomożemy ! :)

1 komentarz: