niedziela, 12 stycznia 2020

Portugalia. Porto w jeden dzień. Co warto zobaczyć?

Termin wyjazdu : październik 2018, styczeń 2019

Drugie co wielkości miasto w Portugalii. Porto najczęściej rywalizuje z Lizboną o miano tego ładniejszego i bardziej interesującego. Miasto odwiedziliśmy podczas naszych jednodniowych przesiadek. Mieliśmy intensywne zwiedzanie, które przerodziło się w zachwyt. Chcemy na pewno tam jeszcze wrócić! Poniżej kilka najważniejszych atrakcji, które można zobaczyć podczas krótkiej wizyty.Igreja da Trindade

Kościół z XIX wieku, jest dość nietypowy jak na portugalskie kościoły. Nie posiada żadnych kafelkowych dekoracji. Uznawany jest za najstarszy kościół w mieście. 


Camara Municipal do Porto - Ratusz

Avenida dos Aliados, jest jak Stary Rynek dla Poznaniu. Tutaj znajduje się reprezentacyjna ulica miasta. Tutaj wszyscy mieszkańcy świętują oraz się spotykają. Znajduje się tutaj najważniejszy budynek w mieście - Ratusz. Widać go z daleka za sprawą prawie 70- metrowej wieży zegarowej. Na południowej stronie placu stoi pomnik Piotra IV - króla Portugalii. Igreja do Carmo

Ten zbudowany w XVIII wieku kościół zachwyca przede wszystkim boczną fasadą z tysiąca płytek, który przedstawia historię zakonu Karmelitanek. Zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic handlowych, na pewno go zauważysz!Clérigos Tower

Kościół Kleryków, z prawie 76 metrową wieżą z której rozpościera się "podobno" przepiękny widok. Do pokonania 225 schodów. Cel wspięcia się na górę zostawiliśmy sobie na kolejną wizytę w Porto.

 Sao Bento

Jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Portugalii. Wszystko za sprawą dekoracyjnych paneli wykonanych z płytek azulejos. Przedstawiają one sceny z życia i historii w Portugalii

.
Katedra Se

Jedna z najważniejszych świątyń w Porto. Stoi na wzgórzu z którego roztacza się widok na miasto. Zewnątrz budowla dosyć surowa i potężna, wnętrze skromne. Przed Katedrą znajduje się plac z pręgierzem. Wejście do Katedry darmowe z wyjątkiem bocznych kaplic, do których wstęp jest płatny.
Most Ponte Dom Luis I

Najbardziej charakterystyczny punkt Porto to żelazny dwu-kondygnacyjny most. Wybudowany w XIX wieku, który na tamte czasy był najdłuższym mostem na świecie.
Most robi niesamowite wrażenie, stojąc na górnym poziomie można poczuć "mrówki" w nogach.

Teleferico de Gaia

Tuż po przejściu 395 m górnym poziomem mostu natrafimy na kolejkę linową. To dobry pomysł, aby w szybkim czasie przetransportować się na brzeg rzeki, gdzie tętni życiem.
Koszt kolejki to 6 euro, co prawda przejazd trwa zaledwie kilka, ale widoki piękne. 


Half Rabbit by Bordallo II - Street Art

Świetne dzieło sztuki ulicznej z wykorzystaniem szeregu materiałów pochodzących z recyklingu.
"Rzeźba" przestawia gigantycznego królika, który został wykonany w fantastyczny sposób.
Na pierwszy rzut oka nie widać w nim nic nadzwyczajnego, ale gdy się dokładnie przyjrzeć..?


Spacer wzdłuż rzeki Duero

Po obu stronach rzeki Duero ciągnie się deptak z licznymi kawiarniami i restauracjami. Przy brzegu cumują barcos rabelos - tradycyjne łodzie, które niegdyś służyły do transportu wina.
Spacer w tym miejscu jest obowiązkowy zarówno w ciągu dnia kiedy dobrze widać typowe dla tego regionu kamieniczki, jak również w nocy, gdy całe nadbrzeże jest dobrze oświetlone. 
 A na koniec..

Porto zrobiło na nas ogromne, pozytywne wrażenie! Zapierające dech widoki, klimatyczne uliczki i kamienice. Klimatu Porto nie da się podrobić. W tym mieście nie ma powodu, aby się śpieszyć, warto usiąść nad brzegiem rzeki i napawać się pięknym widokiem. 

Oprócz powyższych atrakcji, warto poświęcić czas na :
  • spacer wzdłuż rzeki nad Ocean,
  • księgarnia Lello,
  • winiarnie Porto,
  • Jardim do Palacio de Cristal

 Poniżej jeszcze kilka migawek z naszej przechadzki po Porto :)Byłeś/aś? Wyraź swoją opinię! Wybierasz się? Zadaj pytanie- chętnie doradzimy, pomożemy ! :)

2 komentarze:

  1. Tak własnie lubię zwiedzać miasta. Jeden dzień wystarczy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasami chciałoby się nawet dłużej posiedzieć, ale czasu brakuje. Tak więc Porto w jeden dzień również chętnie bym odwiedził :)

    OdpowiedzUsuń